Buca Kebap

Buca Kebap

Kebap ile ilgili araştırma yapılmaya başlandığında öncelikle "kebap" kelimesin den yola çıkmak gerekir. Kebap kelimesinin kökü, anlamı ve içinde barındırdığı tanımlamalar bizi yönlendirecektir.

"Kebap" kelimesinden yola çıkarak tanımlamalara ve tarihsel dönemlerde aldığı anlama bakıldığında kebap ateşin bulunduğu andan bu yana var denebilir.

Kebap, Türk Dil Kurumu sözlüğü ne nazaran doğrudan doğruya ateşte yada kap içinde susuz olarak pişirilmiş et anlamına geliyor. (Oysa bugün hepimizin anladığı kebap tanımın içinde ise domates ve biber de yer alıyor) Ateşin bulunmuş olduğu ve et pişirilmek için kullanıldığı dönemlerde yani ilk kebap pişirildiği dönemlerde insanoğluın etin pişmesini ateşin etrafında beklemesinin sofra kültürünün oluşmasında temel olduğu uzmanların yorumları içinde geçiyor.

Kebap kelimesi sümer dilinde ise közlemek benzer biçimde bir anlama gelen "kabuba" kelimesinden gelir. Kimi kaynaklara gore ise kebap arap kökenli olan et yemeklerine verilen genel tanım olarak yer alıyor. Bu açıklamalardan Anadolu’ ya kebabın gelişinin ise arap ülkelerinden ekip biçmek için Adana' ya göç eden fellahlar tarafından olduğu anlatılıyor.

Tüm bunların yanında pers hükumdarı Darius’ un cenka gitmeden önce kızarmış et parçalarını kalınca bir şişe geçirerek askerlerine güç gösterisi meydana getirdiğida bazı tarih kitaplarında yazılanlar içinde. O dönemde de kebap kısaca diğer tanımıyla kızarmış et, kuvvet ve zenginlik göstergesi anlamına geliyor. Ve kebap şişe geçirilmiş et parçaları anlamında kullanılıyor. İnsanlık tarihinde yeme içme kültürü çok aşamalı geçişlerle oluşmuş kebapta buna paralel gelişmiştir.

İlk göçer toplumlarda insanoğluın toplayıcılık yaptığı görülür özellikle kadınlar doğadan topladıkları otlarla yaşamaya çalışmışlardır avlanmayı öğrenene kadar. Erkekler fizik güçleri artınca avlanmaya başlamış avlandıkları etleri önce çiğ yemiş daha sonra ateşinde bulunmasıyla tecrübe etme yanılma yöntemiyle etleri pişirerek yemeye başlamışlardır. Buna gore baharatların kullanımı kebaptan önce adım atmıştır denilebilir.

İnsan toplulukları inanışlarına bakılırsa tanrılarına kurban kesmeye başladıklarında et yeme ve et pişirme teknikleri artmaya adım atmıştır. Bugün kıyma dediğimiz et dövme ve küçük parçalara ayırma tekniği de bu dönemde gelişmiştir. Kıyma kebabının zamanı de fazlaca eskidir…

Kebap pişirme tekniğinin bu dönemde başladığını söylemek yanlış olmaz. Bugün yeme içme kültürü içerisindeki kebap insanlık tarihinde ateşin bulunmasıyla başlamış, baharat kullanımı ve et pişirme tekniklerinin artmasıyla gelişmiştir. Kıyma türevi kebaplar ve sebzeli kebaplar bu dönemlerde doğmuş olup gelişerek bugünkü halini almıştır. Kebap içinde yer alan baharatların varlığı ise yukarıda da bahsedildiği gibi çok daha eskidir.

Kebap tarihsel dönemlere gore incelendiğinde o dönemin içinde bulunduğu şartlara gore şekillenmiştir.

DİĞER Blog